12 Eylül 1980 Akıl Tutulması


Kadir Can’ın, 12 Eylül 1980 dönemine tanıklık ettiği günleri ve günlerdeki acıların resmini de fotoğrafladığı “12 Eylül 1980 Akıl Tutulması” adlı kitabı ile insanlığa belge sunuyor.

Kadir Can kitabında,  Süleyman Demirel’in bir seçim çalışmasında fötr şapkasını sallarken çekilmiş bir fotoğrafı, “Süleyman Demirel Türk siyasi tarihinin en renkli simalarından biridir. Politikaya başladığında ’Çoban Sülü’ydü’. Seçmeni onu 6 defa çağırdı, yedi defa gönderdi. Her gidişinin ardından: ’Kurtar bizi baba’ feryatlarına dayanamayıp geri döndü. Bu gidiş gelişlerde çobanlığı unutuldu, unvanı “Baba”, alamet-i farikası ise fötr bşapkası oldu” yazısıyla yer alıyor.

Bülent Ecevit de seçim gezileri sırasında bir ağacın altına eşi Rahşan Ecevit ile birlikte dinlenirken çekilen fotoğrafla kitapta yer alıyor.

Kitapta ayrıca, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi profesörlerinden Cavit Orhan Tütengil’in cenaze töreni sonrasında çıkan öğrenci-asker çatışması, Beyazıt’taki Ziraat Bankası şubesinde çıkan öğrenci kavgasının soygun girişimi sanılması ve polis ekiplerinin baskını, 20 Ağustos 1975 Berec olayları, 20 Eylül 1975’te DİSK’in Taksim meydanında yaptığı miting, 1 Mayıs 1977’de yaşanan olaylar, 21 Kasım 1978’deki şehir hatları vapurunun kaçırılması, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi ile DİSK’in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’in cenaze törenleri, Türkiye Cumhuriyeti başbakanlarından Nihat Erim’in öldürülmesi, CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit’in 1977 yılında seçim gezileri sırasında uğradığı saldırılar ve 29 Mayıs 1977’deki suikast girişimi, dönemin siyasetçileri Süleyman Demirel ve Necmettin Erbakan’ın seçim gezileri, 12 Eylül 1980’de sıkı yönetim ilan edilmesinin ardından yaşanan süreci anlatan 150’inin üzerinde fotoğraf yer alıyor…

Sizin İçin Önerdiğimiz Yazılar