130 Yıllık Zorlu Yürüyüş

130 Yıllık Zorlu Yürüyüş, Namık Doymuş’un Doğan Kitaplar arasında çıkan bir yapıtı. Doymuş yapıtında Fransız İhtilali’ne koşut olarak Osmanlı’daki değişimleri 1919 yılına değin getiriyor, dünyadakilerden soyutlamayarak.

Değişimin yakıcılığı

1789 Fransız İhtilali ile başlayan dünyadaki değişiklikleri veriyor, ilk bölümlerde Doymuş, Osmanlı’yı da dışında tutmayarak.
Başta III. selim’den başlayarak sayısız insanın canını alıyor, değişim ateşi.

“Alemdar Mustafa Paşa, uğruna baş koyduğu III. Selim’in öldürülmesine inanmak istemedi. Cesedin başında ağlamaya başladı. Dünyası yıkılmış, devletinin selameti için kuruduğu hayaller tuzla buz olmuştu.” (s.55)

İç ve dış dinamikler

Namık Doymuş ’130 Yıllık Zorlu Yürüyüş’ adlı yapıtında değişimi etkileyen kimi zamanda belirleyici bir rol oynayan iç ve dış dinamiklere dikkat çekiyor.

Zaten Osmanlı’yı bir takım değişikliklere yönelten de dış dinamikler, başta III. Selim zamanından başlayarak Tanzimat Fermanı ve sonrasını kısaca söyleyecek olursak. Bir yerde bunların tümü kitabın adına da giren sözcük gibi bir “zorunluluk”tan kaynaklanmaktadır.

Devlet yapısının ve günlük yaşamın düzenlenmesine yönelik girişimlerin yetersiz kaldığı durumları da belirtiyor, yazar.

“…Fikir özgürlüğü basının susturulmasıyla bizzat hükümet tarafından ortadan kaldırılıyor, hükümetin elinin uızanamadığı yerlerde aşırı faizcilik ve köleliği aratmayan uygulamalar artarak devam ediyordu.” (s.155)

Namık Doymuş’un ’130 Yıllık Zorlu Yürüyüş’ adlı yapıtı Osmanlı’dan Cumhuriyet’e gelinen yolda Batı’nın da etkilerini göz önünde bulunduruyor, sömürgecilik konusunu da ayırmadan.

Namık Doymuş’un ’130 Yıllık Zorlu Yürüyüş’te III. Selim döneminden başlayarak Mustafa Kemal Atatürk’ün işgal altındaki İstanbul’dan Samsun’a hareket edeceği güne kadar anlatıyor. Dış gelişmeleri içeriyle ilişkilendirerek, yapıyor yazar bunu.

Mustafa ASLAN
* Namık Doymuş, 130 Yıllık Zorlu Yürüyüş, I. Basım:Kasım 2010, Doğan Kitap-İstanbul

admin
Latest posts by admin (see all)

Yazar Hakkında: admin

Şiir, öykü, deneme, anı ve kültür sanat haberleri... Yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. e-posta: sombahar.com@gmail.com

İlgili Yazılar