İçeriğe geç
Anasayfa » BAZI YAZARLAR, BAZI KİTAPLAR (2)

BAZI YAZARLAR, BAZI KİTAPLAR (2)

İzmir Kitap Fuarında, Kırmızı Kedi Yayınlarının standındaydım. Önüm sıra yüzlerce, belki de binlerce okur (ya da bakar) gelip geçiyordu. Standın diğer yüzünde o vardı. Sağında Feyza Hepçilingirler… Feyza Hanım yerini terk edince oraya geçtim. Önündeki kitaplara baktım. Renkli, büyük boy çocuk kitaplarıydı. Birkaçını alıp sayfalarını karıştırdım. Özene bezene hazırlanan kitaplardı. Selamlaştık. Kendimi tanıttım. O da tabii… Burcu Bahar. Gerçek adıymış. Ben, yazdığı türe yaraşsın diye seçilmiş takma ad diye düşünmüştüm ilkin. Sonra fırsat buldukça kitaplardan uzun uzun konuştuk. Ona “ismiyle müsemma” kitaplar yazmasının belki de daha iyi olacağını söyledim. Yani adlarında orman, dere, bulut, çiçek, böcek vs olan kitaplar… Bakın, şöyle de düşünün isterseniz, bir de böyle düşünseniz filan derken bir ara şöyle mırıldandı: “Bu edebiyat dünyasında herkes birbirinin kuyusunu kazıyor ama siz onlardan değilsiniz.”

Söyleşimizin ilerleyen kısmında sözlerini kanıtlayan birkaç örnek verdi. Bazı kendini bilmezlerin sureti haktan görünerek onu o zavallı çetelerine katmak istemeleri, giyim kuşam konusunda telkin ve öğütlerde bulunmaları filan…

Doğru ve gerçek: Birçok yeteneksiz, kendi başlarına bir şey beceremedikleri için kendilerine ancak bu tip çetelerde yer bulabiliyorlar. Bağımsız kalabilmeyi beceremiyorlar, o yüzden kerameti kendilerinden menkul bazı edebiyat kâhyalarının takımında görünmeleri onlara rahatlık veriyor. Çünkü bedava goygoycu edinmenin en hesaplı yolu, bu!

Burcu Bahar, sonraki yıllarda peş peşe kitaplar yayımladı. Kitaplarını Kırmızı Kedi’de ve Nova Art-Kids Yayınlarında görebilirsiniz. Okullarda 6, 7 ve 8 yaş gruplarına yönelik yaptığı drama çalışmalarıyla özellikle doğa dostu bir görüntü çizdi. Aynı yayınevlerinde kitapları yayımlanmış iki yazar olarak birlikte birçok okulda söyleşi ve imza günlerine katıldık. O, alçakgönüllülükle sürekli öğrenmeyi elden bırakmadı. Bazen eleştirdiğim de oldu ama o hiçbir zaman darılmadı, tersine, yazdıkları üzerine tartışmamızı istedi.

Burcu Bahar, okul etkinlikleri için aranan bir yazar artık. Yazdıklarını hem öğretmenler, hem veliler ve hem çocuk okurları beğeniyorlar. Metinlerinde hem gerçekliğe ve hem fanteziye ölçülü bir biçimde yer veriyor. Doğaya saygı ve sevgi duymak, temel izleği. Dodo Kuşu’nu Patara’da, Alanya’da ve Uludağ’da (Nova Art Kids) gezdirdiği kitaplarında giderek ustalaşan üslubu, benim de dikkatimi çekti. Kırmızı Kedi’den çıkan Kar Küresiyle Yolculuk’ta kurguladığı macerada dozu hiç düşürmemişti. Geçenlerdeki bir konuşmamızda Kar Küresi’ni bu kez Barselona’dan Mısır’a gönderdiğini söylemişti. Bakalım.

Burcu Bahar katında benim gördüğüm, alçakgönüllülüğün yazarı (insanı) geliştirdiği gerçeğidir. Gerisi mi? Gerisi “kıyl-ü kâl imiş”!

AydoganYavasli
Latest posts by AydoganYavasli (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir