ALTINI ÇİZDİĞİM CÜMLELER

“En üstün iyi üstünde anlaşamayan bütün felsefede anlaşamıyor demektir.” (Çiçero)

“Başarısızlıktan zarar görmeyen bir değer hiçbir şeyin lekeleyemediği bir şerefle parlar. Böyle bir değer halkın keyfiyle ne alçalır, ne de yükselir.” (Horatius)

“Bana mesken olan toprak / sende savaş belirtileri var / savaşa hazırlanıyor bu sürüler bu atlar / ama biz bunların sabana koşulduklarını da gördük / aynı boyundurukta yürüdüklerini de / barış umudumuz yok olmuş değil yine” (Vergilius)

“Kötü bir kralı bize iyilik ettiği için hayırla anarsak büyük bir doğruluğun zararına küçük bir doğruluğa hizmet etmiş oluruz.” (Montaigne)

“İmparatorlarla kunduracıların ruhları aynı kalıptan çıkmadır. Kral da, dilenci de aynı iştahla acıkırlar. Kim bilmez ki delilik, özgür bir kafanın yiğitçe çıkışları, yüce ve görülmedik bir erdemin ortaya attıklarıyla çok yakın kapı komşudur.” (Mantaigne)

“İnsan her zaman arzuladığı şeye ve çıkarlarına karşı çıkmayan kimseye inanır kolayca. Aklılı ve bilgili de olsa bu böyledir.” (Bakunin)

“Birçoklarına siyaset zor gelir ve bu yüzden bu kimseler bir önderin ardı sıra gitmenin kendileri için daha hayırlı olacağını düşünürler. Bunu tıpkı köpeklerin sahiplerine bağlanışı gibi içgüdüsel bir yoldan, bilinçsiz olarak yaparlar.” (B. Russell)

“Toplu heyecan, insana sağduyuyu, insanlığı, hatta kendini koruma duygusunu bile unutturan, iğrenç kırımlara girişilmesini mümkün kılan, kahramanca şehit olmayı göze aldıran tatlı bir sarhoşluktur.” (B. Russell)

“Hiçbir insan doğadan başkalarına hükmetme yetkisini almamıştır. Özgürlük, tanrının bir armağanıdır. Her insan akıldan yararlanmaya başlar başlamaz özgürlükten de yararlanmayı hak eder.” (Denis Diderot)

“İnsanlar çabasız düşüncedeki öznelliğe bağlı kaldıkça tutucu, diyalektik düşüncedeki nesnelliği seçebildikçe ilerici olurlar. (…) Bütün insanlık kurallarının değerini özgürlük ürünü olmak oranı ile ölçebiliriz.” (Faruk Erem)

“Haksızlığa karşı eğilmez başlar gördük
İsyanla dolan gözlerde yaşar gördük
Eyvah, hırsla sıkılan yumrukları bir gün
Zulmün zaferini alkışlar gördük”
(Özbek İncebayraktar)

Aydoğan Yavaşlı
Latest posts by Aydoğan Yavaşlı (see all)

Yazar Hakkında: Aydoğan Yavaşlı

1955 Manisa doğumlu. Şiir, öykü ve denemeleri Varlık, Adam Sanat, Adam Öykü, Sincan İstasyonu, Papirüs, Karşı, Cumhuriyet, Yeni Asır, İz Gazete ve Ege Telgraf gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Kitapları Bulut, İnkılap, Altın Kitaplar, Kırmızı Kedi Yayınları, Nova Art Kids, P Kitap, Etki Yayınları arasında çıktı. Bazı özel TV kanallarında kitap tanıtımı programları yapıp sundu. İzmir'de yaşıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir