AZİZ NESİN GENE HAKLI ÇIKTI!

Ölümünden kısa süre önceydi…

Florance Nightingale’den yeni taburcu edilmişti ve son yürek vurgununu da savuşturmuş olmanın sevincini yaşıyordu.

Vakıf’tan arayıp geçmiş olsun dileklerimi ilettim.

Ben çok iyiyim” dedikten sonra hemen yeni tasarısını anlatmaya başladı:

Şimdi önemli bir tasarımı gerçekleştirmek için kolları sıvadım. Gece gündüz deliler gibi çalışıyorum. Bugünlerde, eskisinden daha sıkı çalışma isteği var içimde. Bütün enerjimi, köktendinciliğe karşı uluslararası bir konferans toplanması için harcıyorum. Köktendincilik, yalnızca Türkiye’nin sorunu değil. Bu çılgınlık bütün dünya için büyük bir tehlike oluşturuyor. O nedenle konferansın uluslararası nitelikte olmasını istiyorum. Konferansa yalnızca Batı’dan değil, İslam ülkelerinden de düşünür ve bilim adamlarını çağıracağım. ABD’den, Almanya’dan, Fransa’dan, İsveç’ten, Cezayir’den, Irak’tan, Suriye’den konuşmacılar gelecek. Köktendinciliğin bütün boyutlarıyla ve bilimsel olarak irdelenmesi gerekiyor. Bu konferansın Türkiye’de yapılmasını çok istiyorum. Ama hükümet izin vermezse konferansı bir başka ülkede de olsa mutlaka gerçekleştireceğim. O zaman da Türkiye’yi yönetenlerin gerçek yüzü ortaya çıkacak… Ben, her şeye karşın bu toplantının Türkiye’de yapılacağına inanmak istiyorum…”

Aziz Nesin
Aziz Nesin

“Geçmiş olsun” demek için telefon açtığım Aziz Nesin, sayrılarevinden yeni çıkmış olmasına karşın, sağlık durumuna aldırmadan, büyük bir coşkuyla yeni tasarısını anlatıyordu…

* * *

Nesin usta, kafasına koyduğunu yapan bir adamdı… Hiçbir güç, onu düşüncelerinden vazgeçiremezdi. Nitekim bu konuşmanın üzerinden birkaç gün geçmeden, Aziz Nesin, çok önemsediği yeni tasarısını yaşama geçirmek için ilk adımı attı. 30 Haziran l995 günü, İstanbul’daki Basın Müzesi salonunda dostlarıyla bir basın toplantısı düzenleyerek, “Köktendinciliğe Karşı Uluslararası Konferans” girişiminin amacını açıkladı; bütün laik çevreleri bu önemli etkinliğe omuz vermeye çağırdı…

Ne yazık ki bu toplantıdan bir hafta sonra Aziz Nesin’i yitirdik.

Onun beklenmedik ölümü, “uluslararası konferans” tasarısının gerçekleşmesini bir süre geciktirdi.

Ama Nesin Vakfı ve “Onbinler A.Ş.” çevresindeki dostları, Aziz Nesin’in bu özlemini ve “vasiyet”ini unutmadılar…

Konferans için çeşitli toplantılar yapıldı. Bu toplantılara odalardan, sendikalardan, basın-yayın kuruluşlarından, üniversitelerden, siyasal partilerden, çeşitli meslek örgütlerinden temsilciler katıldı. Katılımcılar arasından konferansın Düzenleme ve Yürütme Kurulları oluşturuldu. Yaklaşık iki yıl süren bu çalışmaların sonunda, duyarlı kesimlerin katkıları ve bir avuç gönüllünün özverili çabasıyla “Köktendinciliğe Karşı Uluslararası Aydınlanma Konferansı”, 20-22 Mart l997 günlerinde Ankara’da yapıldı.

Böylece Aziz Nesin’in en büyük düşlerinden biri daha gerçekleşmiş oldu.

Üstelik onun yokluğunda ve de çok önem verdiği bir sivil girişim eliyle…

* * *-

Köktendinciliğe Karşı Aydınlanma Konferansı Bildirileri kitaplaştı
Köktendinciliğe Karşı Aydınlanma Konferansı Bildirileri kitaplaştı

Bu konferans öncesinde şeriatçı basın yine boş durmadı…

Liberal gazeteler, başkentte yapılan bu önemli toplantıya ilgisiz kalırken, köktendinci İslamcıların yayın organı Akit, her zamanki kışkırtıcı tutumuyla konferansı baltalamaya çalıştı. l9 Mart l997 günlü Akit’in manşetinde, “Uyarıyoruz” başlıklı provokatif bir haber yer aldı. Haberde, konferansın “Müslümanlara sövme toplantısı” olacağı belirtilerek şu “kehanet”te bulunuluyordu:

Konferansı düzenleyen isimlerin ‘sol tüfekler’ olması (bu deyimi de yeni işitiyoruz!) ve davet edilen kişilerin de belli dünya görüşünü, misyonunu taşıyan insanlar olması, konferansın, İslam dinini yerden yere vurmak için düzenlendiğini gösteriyor.”

Oysa Düzenleme Kurulu’nun, konferansın içeriğine ilişkin açıklaması, bu çarpıtmanın yersizliğini ortaya koyuyor. İşte size o açıklamadan birkaç satır:

Bu konferans köktendinciliğe karşı bir tepki toplantısı değildir. Tersine, insanlığın gündemine yerleşen yakıcı bir sorunu bilimsel olarak sorgulamayı ve insanlığa ışık tutmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle konferansın adı, Yürütme Kurulu toplantılarında yapılan tartışmalar sonucunda, ‘Köktendinciliğe Karşı Aydınlanma Konferansı’ olarak belirlenmiştir.”

Tabii, gerçek ne kadar yalın olursa olsun, önyargılı köktendincilerimiz, bildiklerini döne döne okumayı sürdüreceklerdi!

Çünkü onlar kafayı laiklere takmıştı bir kez!

Öte yandan liberal tayfanın, laik duyarlığı yüksek olan kadınları “Laikçi Teyzeler” diye alaya alması da Cumhuriyet karşıtlarının ekmeğine yağ sürüyordu.

İşte bu aymazlık ortamında Türkiye bugünlere geldi.

Artık başımızda şeriat özlemcisi bir iktidar var.

Harp Okulları’na girişte “irticai faaliyetlere karışmamış olmak” koşulunun bile kaldırıldığı günlerden geçiyoruz!

Tekkedeki Amiral
Tekkedeki Amiral

Makam otomobili ve üniformasıyla tarikat ayinine giden “Cüppeli Amiral”imizin basındaki fotoğraflarını gördükten sonra “İmam’ın Ordusu” geri mi dönüyor diye sormadan edemiyor insan.

Sevgili Aziz Nesin’in “Köktendinciliğe Karşı Konferans” düşü 24 yıl önce gerçekleşti ama “köktendinci tehlike” bugün çok daha yakınımızda!

Aziz Nesin'in öngörüsü
Aziz Nesin’in öngörüsü

Ne demişti Aziz Nesin?

“Köktendincilik, yalnızca Türkiye’nin sorunu değil. Bu çılgınlık bütün dünya için büyük bir tehlike oluşturuyor.”

Bu büyük tehlikeye karşı savaşımın ön sıralarında ise yine kadınlar, genç kızlar ve “laikçi teyzeler” var! Umudumuz onlarda!

ATTİLA AŞUT
Latest posts by ATTİLA AŞUT (see all)

Yazar Hakkında: ATTİLA AŞUT

5 Ekim 1939’da Trabzon’da doğdu. İlk ve ortaokulu doğduğu kentte okudu, liseyi Ankara’da tamamladı. İlk yazı ve şiir denemeleri, Ceylan, Küçük Afacan gibi çocuk dergileriyle Tan gazetesinin Çocuk Sayfası’nda yayımlandı. 1957’de Ömer Turan Eyüboğlu’nun Hâkimiyet gazetesinde çalışmaya başladı. 1957-1969 yılları arasında, Trabzon’da yayımlanan birçok gazetede muhabir, yazar, teknik sekreter ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. Ömer Turan Eyüboğlu’nun 1960 yılında ölümünden sonra Hâkimiyet gazetesinin yayın sorumluluğunu ve haftalık Sanat Sayfası’nın yönetmenliğini üstlendi. Kıyı dergisinin kuruluş çalışmalarına katıldı. Daha sonra Hizmet, Sonhaber, Ses gibi yerel gazetelerde yazılar yazdı; Dünya, Akşam, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinin Trabzon muhabirliğini yaptı. 1965-1968 yılları arasında, Sömürücülüğe Karşı Savaş adlı haftalık toplumcu gazeteyi çıkardı. Trabzon’da Gazeteciler Sendikası’nın, Devrim Ocağı’nın ve Türkiye İşçi Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. Sonraki yıllarda Politika, Yeni Ulus ve Çağdaş gazetelerinde çalıştı. Görüş dergisinde sendikal ağırlıklı yazılar yazdı.  12 Mart’tan sonra yurtdışına çıktı, 12 Eylül döneminde Mamak Askeri Cezaevi’nde 37 ay tutuklu kaldı. 1988 yılında Adımlar dergisinin Ankara Haber Müdürlüğü'nü yaptı. 1990-1991 yılları arasında, Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Hekimler Derneği'nin (NÜSHED) Genel Yönetmenliği'ni üstlendi, bu kuruluşun Son Reçete adlı dergisini çıkardı. 1993'te, Aziz Nesin'in başyazarlığını yaptığı Aydınlık gazetesinde "Üçüncü Göz" yazılarını yazmaya başladı. Daha sonra Siyah Beyaz gazetesine Kültür-Sanat Editörü olarak girdi. Edebiyatçılar Derneği'nce 1994'te yayımlanan SIVAS KİTABI / Bir Topluöldürümün Öyküsü adlı belgesel yapıtın editörlüğünü yaptı.  Birçok kitaba yazar ve editör olarak katkıda ulundu. Şiirleri ve sanat yazıları, belli başlı yazın dergilerinde ve seçkilerde yer aldı. Şiirlerinden bir seçmeyi 2001 yılında Serander Yayınları’ndan çıkan Acının Külrengi adlı kitabında topladı. Daha sonra Günlerin Kıyısından / Trabzon Yazıları adlı deneme kitabı 2011 yılında Kıyı Yayınları’ndan çıktı. Köşeyazılarından oluşan Siyah Beyaz Yazılar adlı dosyası ise 2014’te yayımlandı.  Dil ve yazın alanında çeşitli ödülleri var. Çağdaş Gazeteciler Derneği, Dil Derneği, PEN Yazarlar Derneği, BESAM, TÜSTAV üyesi ve Sürekli Basın Kartı sahibidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir