Çorlulu Ali Paşa Külliyesi

Çorlulu Al Paşa KülliyesiBeyazıt’tan Cağaloğlu ya da Sultanahmet yönüne doğru giderken Çemberlitaş’tan hemen beride sizi, yol üstündeki yapı Lale Devri sultanlarından III. Ahmet’in sadrazamı ve II. Mustafa’nın damadı olan Çorlulu Ali Paşa adını taşıyan yapı karşılar.

Hazin son

Başı burada gövdesi 1711’de idam edildiği Midilli’de sonu hazin olan Çorlulu Ali Paşa’nın adını taşıyan yapıda hele helke tatil günlerinde cıvıl cıvıl oluyor burası. Nargile kokusu sizi daha kapının önünde sarıyor. İçerilere girdiğinizde yer bulabilirseniz oturup bir çay içebilirsiniz. İçi içe geçmiş bölümler tıklım tıklım üniversite öğrencileriyle dolu olur, barok ve klasik yapı ağırlığını oradakiler duyumsamasa da…

Külliye hemen az gerisinde bulunan bir camiye de sahiptir.

Tarih ve nargile keyfi

Osmanlı medrese düzeneğini yansıtan Çorlulu Ali Paşa Külliyesi’ni gezenlerden kaç kişi bilir oturup çay içip, nargile fokurdattıkları yapıya adını veren kişinin acı sonunu?
Çorlulu Ali Paşa Külliyesi çevresi de tarih açıdan dikkate değerdir.
Tarih tiryakilerinin uğrak yeridir buraları sadece nargile tiryakilerinin değil. Divanyolu yönündeki iç içe geçmiş sokaklarda dolaşırken tarih solursunuz desem çok da abartmış sayılmam.

Lale Devri’nin zevk sefa döneminin acı sonlanan bir yaşam öyküsünün günümüze bir yapı biçiminde uzanan kısa öyküsünü başka bir yazıda sürdürmek amacıyla bitirsek iyi olur.

Eğer yolunuz Çorlulu Ali Paşa Külliyesi’ne düşerse …

 

Mustafa ASLAN

Sizin İçin Önerdiğimiz Yazılar

1 Yorum

  1. çorlulu ali paşa medresesi, ismini kullandığınız sombahar şiir dergisinin de yayıncısı olan 80 kuşağı şairlerinin ve bir çok yazar ve düşünürün buluşma yeriydi.

Comments are closed.