FUTBOL BUYSA ÜSTÜ KALSIN

Futbol Buysa Üstü KalsınErtan Kılcıgil’in “kendi doğruları olduğunu” söylediği yazılarını topladığı yapıtının adı: Futbol Buysa Üstü Kalsın.

Kılcıgil, yapıtında futbolun sorunlarının yanında daha çok bu alanın siyasetle ilişkisini irdeliyor. Yazar, futbol- siyaset ilişkisini irdelerken bu alanla ilgisi olmayanların haksız müdahale ve kimileyin hakarete varan çıkışlar ve futbol-şiddet ilişkisi üzerinde durmaktadır.

Futbolda Devrim Yapmak

“Futbol çok basittir. Ama sadece seyredilecek kadar… Teknik yorumlanacak kadar basit değildir” diyen yazar,”Travma” sözcüğünü siyasal anlamda ele alıp Cumhuriyet’i ve Atatürk’ü savunan Kılcıgil’e göre, “Futbolda devrim yapmak ayağına top değmemişlerin dediğini yapmamakla olasıdır.” Tıpkı Euro 2008′de Fatih Terim’in yaptığı gibi.

Kılcıgil, yazılarında yeri geldiğinde futbolda devrim yapmanın önündeki engellerden biri olarak imlediği sonradan futbol yazarı olanlara da dokundurmalar yapmaktadır. Hatta spor yazarı olmak isteyen dişçi örneğini verir.(bkz. agy, s.143)

Futbol ve küreselleşme
Futbol ve emperyalizm üzerinde duran yazar diktatör Salazar’ın ülkeyi yönetmek için kullandığı üç F’den birisi de futboldur.

Küreselleşmede toplum yararından söz etmek olası değildir. Birey yararından söz edilebilir. Bu yüzden “Her koyun kendi bacağından asılır” yaygınlaşmaya başlamıştır.

Küreselleşen emperyalizm futbolu da küreselleştirmiştir. Etik değerler adına bir şey bırakmamıştır, bu spor dalında.

Kültürel sermayenin yaşlılara sürekli tuzaklar kurduğunu, onların anlamayacağı yenilikler ileri sürdüğünü savlayan yazar futbol kültüründe ortak bir küresellik olduğundan söz etmektedir.

Futbolu kim buldu?

Yazara göre, futbolu İngilizlerin bulduğu gibi yanlış bir kanı vardır. Kılcıgil, “futbolun beşiği İngiltere ” sözünün orada doğduğu anlamına gelmediğini belirtmektedir. Futbolu bulmak ve beşiği olmak ayrı ayrı şeylerdir. Futbolu Çinliler bulmuşlardır, İngilizler değil. Yazar yapıtında futbolun gelişimini, Çin’in sınırları dışına nasıl çıktığını anlatmaktadır.

“Futbolu, Çinliler bulmuşlardır. Milattan önce 2697 yılında Çin’in efsanevi beş imparatorundan biri olan Huang-ti Çin ordusundaki askerleri her an savaşa hazır tutmak için bir oyun icat etmişlerdir.” (s.183) İşte bu oyun bugünkü futbolun atasıdır.

AKP ve Futbol

Ertan Kılcıgil’in futbol üzerinde etkiler konusunda AKP Hükümeti’nin görülen müdahalelerinden söz etmektedir.

AKP hükümeti döneminde Futbol Federasyonu Başkanlığı seçimlerine bizzat Başbakan’ın ve spordan sorumlu Devlet Bakanı’nın istedikleri kişiyi seçtirmek için yaptıkları “markajı” örneklerle açıklıyor. İstedikleri kişiyi federasyon başkanı seçtirmeselerdi mücadeleden vazgeçecekler miydi? Kılcıgil’e göre bu sorunun yanıtı “Hayır” dir.

“AKP Hükümeti eğer Hasan Doğan’ı federasyon başkanı seçtirmeseydi, yine mücadeleden vazgeçmeyecek, her yolu deneyecekti.” (s.103)

Rahmetli Hasan Doğan kimdi? Remzi Gür’ün ortağıydı. Remzi Gür kim? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yatında tatil yaptığı iş adamıdır. Öyleyse Futbol Federasyonu Başkanı olmak için futbol bilmeye gerek var mı?

Futbol Buysa Üstü Kalsın sporun dahası futbolun içinden gelen birinin yazdıklarıdır, bunlar. Futbolla ilgili birçok sorunun irdeleniyor. Ciddiye alınacak ve dikkatle okunacak yazıları Ertan Kılcıgil’in. Sporla toplumun nasıl yönlendirildiğini daha iyi görmek için, futbolla ilgilenenlerin dışındakilerin de okuması gereken yapıt.

· Ertan Kılcıgil, Futbol Buysa Üstü Kalsın, Birinci Basım:Eylül 2008, Güncel Yayıncılık, İstanbul

Sizin İçin Önerdiğimiz Yazılar