Futbolun Beceriksizleri Ansiklopedisi

Futbolun Beceriksizleri AnsiklopedisiFutbolun beceriksizleri sözü elbette sizde hemen bir şeyler çağrıştırdı. Açık söylemek gerekirse, Christian Eichler’in İthaki Yayınları arasında çıkan Futbolun Beceriksizleri Ansiklopedisi’ni okuduğunuzda bu kadarını da tahmin etmemiştim, duymamıştım diyebilirsiniz.

Beceriksiz çeşitleri

Futbolun Beceriksizleri Ansiklopedisi, çim sahalarda yaşanan beceriksizlikleri sınıflandırıp belli başlıklar altında toplamış. Yapıtta yer alan beceriksizlikler arasında masa başındaki beceriksizlikler, penaltı noktası beceriksizlikleri, iki direk arası beceriksizleri, transfer beceriksizleri, kulübedeki beceriksizler, ambulanstaki beceriksizler, mikrofon karşısındaki beceriksizler, üç siyah noktalı beceriksizler, resmi kıyafetli beceriksizler…

Kim bu beceriksizler?

Yapıt sadece beceriksiz türlerini vermekle kalmıyor. Beceriksizliği de kendi içinde gruplandırıyor. Ayrıca bu beceriksizlerin kimler olduğunu ad ad veriyor. Bunlar arasında kişiler olduğu gibi takımlar da var. Bununla da kalmıyor hangi tarihte nerede ne beceriksizlik yapılmış öğreniyorsunuz.

Örneğin penaltı beceriksizleri… Top kayıpları, boş vuruşlar, kendi galesine gol atanlar olarak da bölümlere ayrılmış.

Penaltı beceriksizleri arasında Amlwch, Antony Baffoe, Michael Ballack, Franz Beckenbauer, Max Breunig, Jeno Buzansky, B. Boys Chellaston, Frank de Boer,Luigi di Biagio, Edmundo, Torsten Fink, Uli Hoeness, Guido Hoffmann, Manfred Kaltz, Vlado Kasalo, Pentti Kekkola, Michael Kutzop, Gary Lineker, Predrag Mijatovic, Gerd Müler, Chris Nicholl, Martin Palermo, Stuart Pearce, Dieter Putter, Karel Rada, Rob Rensenbrink, Bernd Schuster, Karl Sesta, Joachim Stadler, Hans-Hubert Vogts, Bobby Williams, Helmut Winklhofer, Danny Worthington.

“Brezilya, 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda Japonların olimpiyat karması karşısında kaleye 28 şutu çekerek hatırı sayılır bir bilanço yakalamıştı. Japonlar ise dört şutla yetinmişlerdi. Brezilya maçı 0-1 kaybetmişti.” (s.41)

Futbolun deyip geçme

Christian Eichler’in Futbolun Beceriksizleri Ansiklopedisi adlı yapıtında futbolun ülkeler ve insanlar için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bir bakıyorsunuz futbolun politika, edebiyat, ekonomi ya da toplumların ruhsal yapısını zaman zaman gülerek okuyorsunuz.

Romanya devlet eski başkanı Çavuşesku’nun oğlu Nico Çavuşesku 80’li yıllarda Dinamo Bükreş’in başkanıyken yapılanlar öyle sıradan bir şey değil, yapıtta anlatıldığı kadarıyla. Hollanda ile Almanya arasında yapılan maçlar ve şiir yazdıran karşılaşma…

Christian Eichler’in Futbolun Beceriksizleri Ansiklopedisi futbol dağarcığınıza farklı, ilginç bilgiler ekleyecek bir yapıt.

Mustafa ASLAN

* Christian Eichler, Futbolun Beceriksizleri Ansiklopedisi, Almanca’dan çeviren Vedat Çorlu, İthaki Yayınları-2004, İstanbul

Sizin İçin Önerdiğimiz Yazılar