Kuvayi Milliye Destanı Dizi Oluyor

Nazım Hikmet’in ünlü Kuvayi Milliye Destanı dizi oluyor.  Edinilen bilgilere göre dizide her bir kahramanın hikayesi dört bölüm halinde televizyona uyarlanacak.  Dizinin 32 bölümden oluşacağı belirtiliyor.   Kuvayi Milliye Destan dizisinin uzatılmayacağı da gelen bilgiler arasında. Büyük şair Nâzım Hikmet’i bu dizide, destanı kaleme aldığı yıllardaki haliyle izleyeceğiz.

Nâzım Hikmet’in ölümsüz eserlerinden biri olan ‘Kuvayi Milliye Destanı’nı çok kişi duymuştur. Okumayanlar da Fikret Kızılok’tan ve diğer bir çok tiyatro sanatçısından dinlemiştir. ‘Başlangıç’ bölümü şöyledir sekiz bap’tan oluşan Kuvayi Milliye Destanı’nın: “onlar onlar ki toprakta karınca, suda balık, havada kuş kadar korkak, cesur, cahil, hakim ve çocukturlar ve kahreden yaratan ki onlardır, destanımızda yalnız onların maceraları vardır.” Sonra şu başlıklar altında devam eder destan: Birinci bap: Yıl 1918-1919 ve Karayılan hikayesi.

İkinci bap: Yıl yine 1919 ve İstanbul’un hali, Erzurum-Sivas kongreleri ve Kambur Kerim’in hikayesi. Üçüncü bap: Yıl 1920 ve Arhaveli İsmail’in hikayesi. Dördüncü bap: Nurettin Eşfak’ın bir mektubu ve bir şiiri. Beşinci bap: 920’nin 16 Mart’ı ve Manastırlı Hamdi Efendi ve Reşadiyeli Veli oğlu Memet’in hikayesi. Altıncı bap: Muharebeler ve düşman elinde kalanlar ve Kartallı Kâzım’ın hikayesi.

Yedinci bap: 922 ağustos ayı ve kadınlarımız ve 6 Ağustos emri ve bir aletle bir insanın hikayesi. Sekizinci bap: 26 Ağustos gecesinde saatlar iki otuzdan beş otuza kadar ve İzmir rıhtımından Akdeniz’e bakan nefer.

Yapıtın telif haklarını elinde bulunduran Yapı Kredi Kültür Yayınları’yla Limon Yapım Hayri Aslan, 7 Ağustos’ta “Kuvayi Milliye Destanı”nı dizi yapmak için anlaşma imzaladı. Buna göre 2013-2014 sezonunda ekrana gelecek olan dizinin senaryosunu şimdiye kadar başarılı  birçok dizi projesine imza atan Ahmet Yurdakul yazmaya başladı.

Dizinin ana kahramanlarından biri de Nâzım Hikmet. Nâzım Hikmet,  dizide destanı kaleme aldığı yıllardaki haliyle yeralacak.

Sizin İçin Önerdiğimiz Yazılar