Nemfomanyak İstanbul’da

13. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali prgramı açıklandı. Lars von Trier’in olay filmi Nemfomanyak, festivalde iki bölüm halinde gösterilecek. İstanbul’da 13 Şubat’ta başlayacak ve ardından 27 Şubat- 2 Mart’ta Ankara ve İzmir’e uzanacak festival süresince film, ardı ardına birçok salonda izleyiciyle buluşacak.

Festivalin, 13. yılı için hazırlanan tanıtım filmi de yayımlandı. Gezi Direnişi’ne gönderme yapan filmde, “acımadı ki” diyen civcivlerin sokakları istilası anlatılıyor. Film, Michel Ende’nin “Momo” isimli kitabına da gönderme içeriyor. Romandaki, insanlardan geleceğini çalan “duman adamlar” gibi, tanıtım filminde de yüzü dumanla kaplı bir adam görülüyor.

Nemfomanyak’ın İstanbul’daki gösteriminde sansür uygulanıp uygulanmayacağı ise şimdiden merak konusu.

!f NEDİR?
Share on facebook Share on twitter Share on email Share on print More Sharing Services 10
!f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 13 yıldır 70.000 kişilik izleyici kitlesiyle kültür sanat hayatına yeni bir soluk getiren, dünyanın her yanından farklı bakışları sinemaseverlerle buluşturan ve düzenlediği partiler, atölyeler ve çeşitli etkinliklerle programını zenginleştiren bir oluşum.

Her yıl İstanbul’da, Ankara’da ve İzmir’de Cinemaximum Sinemalarında Şubat ve Mart aylarında izleyicisiyle buluşan festival, filmleri farklı ve güncel temalar altında toplayarak izleyicisine ulaştırıyor. Bir festival tarafından dünyada ilk kez gerçekleştirilen ‘alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesi !f ² ile, Türkiye ve komşu ülkelerde 30’dan fazla kente festival ruhu taşıyor.

Türkiye’den Kısalar bölümüyle yüzlerce genç yönetmeni bir araya getiren !f, $15.000 ödüllü uluslararası yarışması !f Inspired / Keş!f ile dünyanın farklı ülkelerinden gelen 9 filmi ve tanınmış sinema profesyonellerini davet ederek İstanbul’u yenilikçi sinemanın merkezlerinden biri haline getirmeyi amaçlıyor. 2014 yılının yeni yarışmalı bölümü Aşk & Başka Bi’ Dünya ise başka bir dünya hayaline tutkulu filmleri uluslararası bir paylaşım platformunda bir araya getiriyor.
Kaynak:
1- http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sinema/34155/Danimarka_yi_karistiran_o_film_istanbul_da.html#
2- http://www.ifistanbul.com/tr/festival/if-nedir/index.asp

Sizin İçin Önerdiğimiz Yazılar