öncü (halil cibran)

 

öncü (halil cibran)-mustafa aslan

Halil Cibran’ın yapıtları  Cahit Koytak  çevirileriyle birbiri ardına Kapı Yayınları tarafından okurla buluşturuluyor.

‘Öncü’ de  yayımlanan Halil Cibran yapıtlarından birisi.

Öncü kimdir?

Halil Cibran yapıta adını veren ‘Öncü’ adlı şiirinde öncünün kim olduğunu açıklamaya çalışıyor. Şiirin her bölümünde bir öncü tanımı çıkıyor ama o bir bütünleyici bir özellik taşıyor. Şiirin her bölümünde yinelenen ve bütününden çıkan sonuç: Kişi kendinin öncüsü ve artçısıdır.

“…

Bugün bu ağacımın

yarın bir başkasının gölgesinde oturuyor

ve derin düşünceler altında

yerinden oynatılmaz

görünüyor olsam da,

ben  de kendi yolumun

hem öncüsüyüm,

hem artçısıyım.” (öncü, s.5)

 

ders ve nasrettin hoca

Halil Cibran, ‘Öncü’ adlı yapıtında şiirlerini yanı sıra sonucunda bir ders verilen anlatılara da yer veriyor. Bu anlatılarda kahramanlar insanlar olduğu gibi kimileyin hayvanlar da olabiliyor. Bunlar arasındaMünzevi Kral, Aslanın Kızı, Hanedanlar, Bilgi ve Yarım Bilgi, Şairler, Bilgin ve Şair ve Değerler sayılabilir.

Halil Cibran’ın ‘Öncü’ adlı yapıtında yer alan ‘Kınayıcılar’ adlı düzyazı Nasrettin Hoca’nın ‘Hırsızın hiç mi suçu yok?’ la benzerlikler gösteriyor.

“…

Atın sahibi bütün bu söylenenler karşısında şaşırıp kaldı. Ve sonunda dayanamadı bağırdı, ‘Arkadaşlar  atım çalındı diye bakıyorum da, hatalarımı, ihmallerimi sıralayarak bu işte beni suçlu çıkarmak için yarışıyorsunuz. peki ama Tanrı hakkı için biriniz söylesin, hırsızın hiç mi suçu yok.’ ” (s.41)

Halil Cibran’ın ‘Öncü’adlı yapıtıyla okurun karşısına düzyazı ve şiirleriyle çıkıyor. İkisinde de Cibran’a özgü incelik ve duyarlılık duyumsanıyor.

Mustafa  ASLAN

—————————-

Halil Cibran, Öncü, Türkçesi:Cahit Koytak, I. Basım: Kapı Yayınları, İstanbul, Haziran-2012

Sizin İçin Önerdiğimiz Yazılar