Süleyman ÖZEROL (Gazeteci-Yazar-Şair)

“Herkes kendi payına yaşar.”

1953 yılında Hekimhan-Ballıkaya (Mezirme) köyünde doğdu. Akçadağ İlköğretmen Okulunu bitirdi, 1972–1998 yılları arasında Urfa ve Malatya’da öğretmenlik yaptı. 1998 Haziranından itibaren Malatya Yorum Gazetesi yazı işleri müdürlüğünü yürütmeye, haftalık yazılar yazmaya başladı.

Resim yapar, bağlama çalar ve türkü söyler; radyo ve televizyonlarda programlar yaptı, programlara katılmaktadır. Halk kültürü ve edebiyatı alanında etkinliklere katılmakta; çalışmaları, şiirleri çeşitli gazete ve dergilerde, kitaplarda ve Internet sitelerinde yayınlanmaktadır.

Malatya Gazeteciler Derneği (MAGDER)  tarafından Malatya Kültürüne ve Toplumsal Yaşamına Katkılarından, (14 Mart 2004), Folklor Araştırmaları Kurumu tarafından ise, Türk Folkloruna Hizmetlerinden dolayı ödüle layık görülmüştür (24 Aralık 2005-Ankara).

Televizyonu Nasıl Buldum? (Anı-Öykü, 1999), Arguvan Türküleri/Halkbilimsel Bir Araştırma Denemesi (Hüseyin Şahin İle Birlikte-Derleme-İnceleme, 2004), Dirençli Eğitimci-Örgütçü ve Araştırmacı H. Nedim Şahhüseyinoğlu (Yaşamı ve Sanatı, Ankara 2009), Babamın Şiirleri (Şiir, 2009) yayımlanmış yapıtlarıdır.

Bir Gün Uyandığında (Şiir), Yenilenen Köy Ballıkaya (İnceleme), Anıya Benzer (Anı-Deneme Notları), Âşık Yoksuli (Yaşamı ve Sanatı),  Ozan Kul Emici (Yaşamı ve Şiirleri) kitap bütünlüğündeki çalışmalarından bazılarıdır.

Yayımlanmayı bekleyen diğer yapıtları ise;

Bir Deli Rüzgar

Merhaba Gülü

Ozan İbrahim Emici

Vayloğ Dede

Ballıkaya ve Çevresindeki Aşıklar, Şairler

İlkan San

Ali Seydi Adıgüzel

Pirzöğ

Zülfikar Sezen

Özlemim Bahara Kalsın

Sizin İçin Önerdiğimiz Yazılar