NEYİ YAZMALI, NİYE YAZMALI, NASIL YAZMALI?

Yanıtı kolay ve sade aslında. Okuruna göre değişen yanıtlara sahip üç soru… Eskiden edebiyat dergilerinin pek önemsemediği, şimdinin dijital yayın kaynaklarının baş tacı ettiği somut gerçek. Ölçülebilir, yansımaları net... Tamamı »

“BORGES’İN EVİNDE”

Geçenlerde şair bir dostumla telefonda vedalaşırken beni Urla’daki evinde ağırlamak ve bilmem kaç bin kitaplık kütüphanesini gezdirmek istediğini söyledi. Kütüphaneler gezilir mi demeyin, gezilir. Kitapların sırtlarını okurken o zamana... Tamamı »

Haydar Ünal: Gelseydin O Gün

Haydar Ünal, Ankara’da yaşayan şairlerden. Edebiyatçılar Derneği’nin kurucu üyesi ve uzun bir süre Damar Edebiyat dergisi yazı işleri müdürlüğü ve editörlüğü yaptı. Şiirleri ve yazıları Yaba Öykü, Gerçek Sanat,... Tamamı »

AYKIRI BİR KALEM: JOSE SARAMAGO

Aykırı Bir Kalem: Jose Saramago Aydoğan Yavaşlı Portekizli yazar J. Saramago, bundan 10 yıl önce, 18 Haziran 2010 yılında aramızda ayrıldı. 1998’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Saramago, din konusundaki... Tamamı »

HİÇ UNUTMAM…

Hiç unutmam, 1993’ün ilkbaharında bir gün, Remzi İnanç’ın Bayındır Sokak’taki Toplum Kitabevinde sohbet ederken ağır adımlarla Cahit Külebi girdi. Biraz yorgun görünüyordu. Saygıyla kalkıp yer verdim. Hoş-beşten son sonra... Tamamı »