Politika, Birey, Karmaşa ve Kitap

Politika Günümüzde çarpıtılmaya en elverişli kavramlardan biri haline gelen politika,  Aristoteles’in Politika kitabında sözünü ettiği şehirlerin yönetilmesi için belirlenmiş kurallardır.  Bu gün için politika ya da siyaset kavramından anladığımız... Tamamı »

İZMİR’ DE BİR ŞİİR AKŞAMI…

Politik analizlerden, şehir üzerine eleştirilerin çokluğundan sıkıldığımız bilinmeyen bir sır değil! Bu hafta sanat etkinliklerinden söz ederek bu sıkıntıdan sizi kurtarmak istiyorum. Geçtiğimiz Eylül ayı başlarında Sanathane’ de şiir etkinliği vardı.... Tamamı »

“DOWNTON ABBEY”: DEĞİŞEN ÜRETİM İLİŞKİLERİ

Gürültülü, geveze Amerikan dizilerini sevmem. Buna karşın emperyalist yapısı bir yana, İngiliz film ve dizilerini severim. Gürültü yapmazlar çünkü. Boş konuşmazlar. Cümleleri olabilecek en üst düzeyde sağlam, akıl dolu... Tamamı »

SİNEMA SANATÇISI BEŞ ŞAİR

Sayıları onlarca olan sinema sanatçısı yazar ve şairlerimizden sadece beş kişiyi yazımıza konuk ediyoruz. Bir başka yazımızda öteki yazar ve şair olan sinema sanatçılarımızı da ağırlayacağız. Sinemamıza ve şiirimize... Tamamı »

Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya Mektup

Sevgili Dağlarca… “Yeter der kişi kendine/ Damla damla yapsan denizi / Damla damla yapsan evreni / Hepsi şu serçenin sesi etmez” Mektubuma nereden ve nasıl başlayacağımı inan bilmiyorum. Az... Tamamı »