Yalnız Seni Arıyorum

Türk şiirinin Köşe taşlarından, Garip akımının ustası Orhan Veli’nin mektupları, Yapı Kredi yayınları tarafından kitaplaştırıldı. Orhan Veli’nin aşk mektupları, Yalnız Seni Arıyorum (Nahit Hanım’a Mektuplar) adıyla raflarda yerini aldı. Orhan Veli, doğumunun yüzüncü yılında bu kez şiiriyle değil, Nahit Hanım’a yazdığı mektuplarıyla gündemde… Orhan Veli’nin yazdığı mektuplar, şairin elinden çıktığı şekliyle (hiçbir sansüre uğramadan ve tek harfine bile dokunulmadan) okuruna ulaşıyor.

Bir de sevgilim vardır, pek muteber;
İsmini söyleyemem,
Edebiyat tarihçisi bulsun.

36 Yıllık kısacık hayata sığdırılan ölümsüz şiirler… 1950 yılında hazin bir olayla noktalanan şiir dolu bir hayat… Orhan Veli’nin unutulmaz şiirlerine ilham kaynağı olmuş bir aşka dair satırları okumak için kitabı mutlaka okumalısınız..

O zamanlar ismini söyleyemediği sevgilisi Nahit Hanım’dı Orhan Veli’nin. Hayatta iki varlığı oldu: Şiiri ve sevdası. Şiirleri okurlarının ezberinde… Sevgisine gelince, onu, tek büyük aşkı Nahit Hanım’a vermişti: Bu kitap onun belgesi. Şiirimizde çığır açmış ustanın aslında nasıl bir gönül ustası olduğunu kanıtlayan mektuplarını okuduğunuzda onu çok daha yakından tanıyacaksınız. “İstanbul Türküsü” gibi pek çok şiirini daha iyi anlayacaksınız. 36 yıllık ömrüne neler sığdırdığını görecek, onu daha çok sevecek ama belki biraz da üzüleceksiniz. Nereden bakılsa, gizli saklı yaşanmış kırık bir aşk hikâyesine tanık olacaksınız. 64 yıldır çekmecelerde kalmış mektuplar, ince ince akan bir mağara suyu gibi dingin, dupduru ilk kez gün ışığına çıkıyor.

Sizin İçin
Sizin için insan kardeşlerim,
Her şey sizin için.
Gece de sizin için, gündüz de;
Gündüz gün ışığı, gece ay ışığı;
Ay ışığında yapraklar;
Yapraklarda merak;
Yapraklarda akıl;
Gün ışığında binbir yeşil.
Sarılar da sizin için, pembeler de.
Tenin avuca değişi,
Sıcaklığı,
Yumuşaklığı.
Merhabalar sizin için;
Sizin için limanda sallanan direkler.
Günlerin isimleri,
Ayların isimleri;
Kayıkların boyaları sizin için;
Sizin için postacının ayağı,
Testicinin eli;
Alınlardan akan ter,
Cephelerde harcanan kurşun;
Mezarlar, mezar taşları;
Hapishaneler, kelepçeler, idam cezaları;
Sizin için,
Her şey sizin için.
(Tanıtım Bülteninden)

160 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 13 x 21 cm
ISBN : 9789750827082

admin
Latest posts by admin (see all)

Yazar Hakkında: admin

Şiir, öykü, deneme, anı ve kültür sanat haberleri... Yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aittir. e-posta: sombahar.com@gmail.com

İlgili Yazılar