Yazınsal Bir Tür Olarak Kısa Öykü

Herbert Ernest Bates’in Türkçeye ,”Yazınsal Bir Tür Olarak Kısa Öykü” adıyla çevrilen yapıtı.  kısa öyküyü  birçok boyutuyla birlikte ve ayrıntılı şekilde irdeliyor. Son yıllarda tüm dünyada yoğun ilgi gören Kısa Öykü, tarihsel serüveniyle birlikte ve dünya edebiyatının önemli isimlerinin düşünceleriyle aktarılıyor. Kitapta usta yazarlar tarafından yapılan kısa öykü tanımları, kısa öykünün tiyatro ve sinema ile olan kardeşliği ve tabi ki kısa öykünün geleceği masaya yatırılıyor. Kendisi de kısa öyküler yazan H. E. Bates,  edebi sohbet tadındaki anlatımı ile okuru, her an kısa öykünün “hikayesi’nin içinde tutuyor.

Kitapta Poe, Turgenyev, Tolstoy, Hemingway, Çehov, Gogol ve Puşkin gibi dünya edebiyat tarihine damga vuran yapıtlara imza atmış yazarların roman ve hikayeleri ile ilgili kısa bilgiler verilirken, “kısa hikaye nedir?” sorusunun yanıtları da bizzat yazarlar tarafından veriliyor. H. E. Bates’in bu değinmelerinde sevdiği yazarları öne çıkarması dikkat çekiyor. Bu övgülerde Poe, bir ‘deha’ olarak nitelendirilirken, Gogol ve Turgenyev için de benzer ve haklı nitelendirmelere sıkça yer veriliyor. Özellikle Turgenyev ve Poe’nin kısa öykünün gelişimi ve değişimi üzerindeki etkileri tadımlık örneklerle veriliyor. Kitapta Fransız, Rus, İngiliz ve Amerikan edebiyatının önemli yazarları “Kısa Öykü” açısından değerlendiriliyor. Bu bağlamda Ambrose Bierce ve O. Henry öykücülüğü hakkında da ilginç saptamalara dikkat çekmek gerek.

Kitaptan:
“Hepimiz Gogol’un Palto’sundan türedik,” sözü -sanırım Gorki’ye ait- tartışılmaz bir gerçek, çünkü Gogol
tüm şiirsel gerçekliği ile yalnızca çağdaş öykünün babası değil, aynı zamanda yukarıda sözü edilen ve kusursuz betimlemelerle duygusal bir canlılık içeren ve bugün bile çok çağdaş bir ürün olarak değerlendirdiğimiz kısa öykünün de yazarı.”

“Yazınsal Bir Tür Olarak Kısa Öykü”, kısa öykü yazmak isteyen ve yazanlar ile birlikte, kısa öykü okurlarının da ilgisini çekecek önemli bir kitap olarak raflardaki yerini koruyor

Şahbender Korkmaz

Herbert Ernest Bates, Yazınsal Bir Tür Olarak Kısa Öykü. Çev., Gökçen Ezber. Bilge Kültür Sanat Yayınevi, 2001

Sizin İçin Önerdiğimiz Yazılar

Bir Cevap Yazın