ZIKKIM İÇESİCELEE İÇMEN GALİ…

SÖZ 
Turgay YÜKSEL

Ağustostu yine aylardan. Yıl ikibinbeş. Sıcak mı sıcak, ayın yarısı geçmiş zafer haftasına altı gün kalmıştı. Yazlıktaydık. Ankara ayağımızın heyecanı geçeli iki buçuk ayı aşmış, akşam yemeği telaşı başlamış, teyzeanne ve sultanım dört metrekarelik yarı kapalı alanlı cezaevi gibi mutfakta birbirlerine çarpmadan geceyi kurtarmaya çalışıyorlar, çile tüketiyorlardı. Valide sultan dış açık alanda ki masa da servis açmakla oyalanıyordu. Erik ağacının dalları iyice yapraklarından arınmış tek tük düşenlerde İncir ve asmanın gazellerinden pek gözükmüyor, Atanaj deresi istikametinden gelen karışık yel kuru yapraklarla yerden aldığı zerreleri masanın üstüne mil olarak bırakıp yaprakları oradan oraya çit altlarına atıyordu.

Bacanak seslenerek mangalın kömürünün iyi yanıp yanmadığını zamanlamanın uygun olup olmadığını soruyordu.

Izgarasını mangalın üzerine koyabilirsin, dedim.

Büyükbaba yine kızlara taş atıyor. Anneannenize yardım edin sofra için. diye söyleniyordu. “Hadi bakayım benim güze gızlam” değişmez tanımlaması ile gönüllerini de almadan yapamıyordu.

Gecenin ızgarası yedi buçuk liradan kilosu Fransız tatil köyünün ilerisindeki Beşparmak Balıkçısı Erdoğan’ dan alınan deniz üretmesi kültür balığı ÇİPURA’ ydı. Kelle hesabı yapılmış adet olarak porsiyonlanmıştı. Mangal yakma bacınağın kontrolünde idi yelleyiciler yoruldukça devreye giriyor, hatta süpürge bile ateşi harekete geçirmede kullanılıyordu zamana yenilmemek için,. Nihayet kömürler köze dönmüş alevler çekilmiş  közlerin üzerine tuz serpiştirilmişti. Artık mangal hazırdı. Balıklar ortadan yatayına bıçak ucuyla çizdirilmiş dikine her iki tarafına da üç çentik atılmıştı önceden hazırlanırken suyu çekildikten sonra defne yaprağı ezilerek içine konmuş zeytinyağı çizik ve çentiklere gezdirilmişti.

Mangal en fazla dört adet alıyor balıkları pişirme bana görevlendiği için üç partide bu olayı sona erdirmem gerekiyordu ve bu kabil hizmet üretmede balığı ızgaraya yapıştırmadan pişirmek hakikaten beceri ve biraz da şans gerektiriyordu.

Kayınpeder bu konuda hepsi pişecek mangalda görev yapan da oturacak öyle yenecek düşünce ve anlayışında idi hala  bu konuda mutabakat sağlanamamış olup merkentilis anlayışa sofra adabı öğretilerinde bulunmaya devam edilmektedir. efendim adabı bilenler bu hususta bildiklerini şöyle nitelendirirler.

Balık tavuk kelle yenir elle, hele balıksa rakısız piç etme…

Ailemizle birlikte olduğumuz yazlık geceleri mangal keyifleri hakikaten güzeldir.hernekadar emekli bütçesini hırpalasada.İlerleyen saatlerde Evlatlardan uzun sapla ufağı  kısa sapla büyüğü tellerine dokunduklarında sazlarının yöresel türkülerle bir keyif katarlar ki ortama yakın komşulardan alkışlar a teşekkür mahiyetinde  geri çevrilmez çığırılıp söylenerek yerine getirilir.istekleri  gecede

Fotoğraflar çekilir anı olsun kalsın izleri geride kalanlara diye yakalarsam kayınvalideyi çekerim hissettirmeden aslında pek resim çektirmeyi sevmez nedense belki de yıllarca geceye iştirak edemeyen birilerinden çekinir kendince ama kaçışı yoktur. O da teknolojiye zayıf düşen görüntüleri kaçarak başını çevirerek te olsa bırakmıştır dijital karelere

 bahsettiğimiz ikibinbeş yılı zafer haftasının taçlandırıldığı otuz Ağustos gecesiydi büyük oğlum haklı bir istekte bulunmuş işin istek sağlık ekonomik boyutlarını sürat-ı intikalen tahlil ederek yerine o an getirmiştim.

Talep takribi yirmi beş sene civarında içmiş olduğum sigarayı sağlık nedenlerine dem vurarak ve henüz ne holun nede yumurtanın olmadığı yalnız horoz olarak devam eden yaşamda ileride olacak torunlarına daha fazla  vakit ayırman için bırakmanı istiyorum baba demiş ti bende henüz vücud bulmamış torun sevdasına  evet demiş söz vermiştim..ön bahçemizde hamak için ağaçlar ayarlanmış hatta kayısı olanı kurumuştu bile inat ya yetişmekte olanı da kuruyanın yanına dikmiştik tazelesin diye.

Ogün bu gün beşinci yıl bitiyor söz verdik söz aldık hol oluştu yumurtaya henüz zaman daha var efendim eylül de nişanımız önümüzdeki yıl düğünümüz ve sigarayı bıraktığımıza değecek mürüvvetlerimiz var.

Tüm sigarayı bırakan bırakmaya hazır olup bir vesile arayan dostlarımıza

hadin gari torun tosunlara evlatlara daha fazla vakit ayırmaya vamıyız.

Yetivesin bu gadan içivediğiniz.

 Zıkkım içesicelee.içmen gali…

Sağlıkla kalın dostca kalın.
Sevgi ve de saygılarımla

Sizin İçin Önerdiğimiz Yazılar